B72210S2151K101
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B72210S2151K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 350 pF 30 J Voltage Rating (AC):150 V Voltage Rating (DC):200 V
ParameterValue
Capacitance350 pF
Voltage Rating (DC)200 V
TerminationRadial
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)150 V
Power Rating400 mW
MaterialMetal
Voltage Rating200 V
Depth4.7 mm
Radiation HardeningNo
Lead Pitch7.5 mm
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Lead/Base StyleRadial
Max Voltage Rating (DC)200 V
Flammability RatingUL94 V-0
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Max Output Current3.5 kA
Clamping Voltage395 V
Varistor Voltage240 V
Max Voltage Rating (AC)150 V
Max Surge Current3.5 kA
Energy30 J
ESD ProtectionNo
Clamping Current25 A
Voltage Tolerance10 %